اطلاعات تماس   International  فارسی (persian) 
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
نظرسنجی
از چه طريقي با ما آشنا شده ايد؟

موتورهاي جستجو و اينترنت
تبليغات تلويزيوني
روزنامه و مجلات
دوستان و آشنايان
تبلیغات پیامکی
نمایندگان دی کامپیوتر

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 185333
 بازدید امروز : 193
 کل بازدید : 4100899
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/2500


  چاپ        ارسال به دوست

مالیات بر ارزش افزوده هم گام با توسعه پایدار

مالیات برارزش افزوده در نظام مالیاتی هر کشوری بیانگر نگاه توسعه گرا آن کشور به اقتصاد است و کشورهای توسعه یافته ای که از اقتصادی پویا و مقاوم برخوردار هستند، قطعا در بهره برداری از مالیات بر ارزش افزوده نیز موفق عمل کرده اند.
در ایران نیز با وجود احساس نیاز به معرفی پایه های جدید مالیاتی، نظام مالیات برارزش افزوده در مهرماه1387به اجرا درآمد و در این مدت نیز موفقیتهای بسیاری در راستای ارتقای درآمدهای مالیاتی داشته است و از ابتدای اجرای قانون تاکنون مبالغی تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده به حیطه وصول درآمده که از این میزان پس از واریز سهم شهرداری ها و دهیاری ها و یک درصد نظام سلامت مابقی به خزانه کشور جهت تأمین بخشی از هزینه های دولت واریز می شود.
اگر بخواهیم یک شناخت اجمالی درخصوص این نوع مالیات ارائه دهیم، می توان گفت: مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیر مستقیمی» است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند. از آنجا که خود فروشنده نیز ضمن خرید اولیه چنین مالیاتی را پرداخته ولی مصرف‌کننده محسوب نمی‌شود، اینست که او حق دارد کل «مالیات‌های ارزش افزوده» پرداختی خود را از کل «مالیات بر ارزش افزوده» های دریافتی کسر کرده و ما به تفاوت را به دولت بپردازد.
اما اینکه در فضای اقتصادی کنونی مالیات بر ارزش افزوده چه جایگاهی دارد و درآمد حاصل از این مالیات چه کمکی به اقتصاد کشور می کند، باید گفت: طبق بررسی انجام شده بی ثباتی در بودجه دولت می تواند برای رشد بلند مدت اقتصاد زیان بار باشد. عوامل متعددی می تواند بر روی بی ثباتی بودجه دولت اثرگذار باشند و این بی ثباتی می تواند از عوامل اقتصادی(مانند رشد اقتصادی)، عوامل سیاسی و نهادی(مانند ساختار سیاسی و قانوگذاری) و عوامل بودجه ای(مانند ترکیب هزینه و درآمد دولت) متأثر شود. از جمله عوامل موثر در بی ثباتی کسری بودجه دولت سهم مالیات بر ارزش افزوده در ترکیب مالیات هاست. از جهت نظری می توان استدلال کرد که به ازای یک سطح مشخص درآمد مالیاتی، هرچه سهم مالیات بر ارزش افزوده از درآمدهای مالیاتی بیشتر باشد بی ثباتی در کسری بودجه دولت کمتر است. دلیل این موضوع تأثیرپذیری کمتر مالیات بر ارزش افزوده از نوسانات اقتصاد کلان و شوک های وارده به اقتصاد است.
براساس داده های 108 کشور برای دوره 2010-1990 هرچه سهم مالیات بر ارزش افزوده بیشتر باشد، بی ثباتی در کسری بودجه دولت کمتر است. این نتیجه می تواند این را بدهد که با اجرا و تعمیق و گسترش مالیات بر ارزش افزوده در ایران نیز از بی ثباتی بودجه دولت کاسته شود و یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران تخفیف یابد.
همچنین مزایای مالیات برارزش افزوده شامل رفع نارسایی های مالیاتی سنتی ، ایجاد منبع در آمد برای پاسخگویی به هزینه های روزافزون دولت ، ایجاد سیستم مالیاتی مناسب با عملکرد پیمان های منطقه ای ، ایجاد تحول در ساختار مالیاتی به دلیل هماهنگ نبودن آن با روند توسعه اقتصادی می باشد.
نظام مالیاتی ایران با اجرای مالیات بر ارزش افزوده توانسته نقش حمایتی و پشتیبانی در توسعه زیرساخت های شهری داشته باشد. با اینکه بخش عمده بودجه شهرداری ها از عوارض ساخت و ساز تامین می شود ولی مالیات بر ارزش افزوده نیز یکی از منابع اصلی مالی شهرهای کلان است.حتی شهرهای کوچک و روستاها نیز از این مالیات بی بهره نمانده اند و 3 درصد از سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده برای تامین ماشین آلات خدماتی و عمرانی به آنها تعلق می گیرد. تنها در سال93 از این محل 48 هزار دستگاه ماشین آلات عمرانی و خدماتی خریداری و در شهرداری ها ودهیاری ها کمتر از 50 هزار نفر در سراسرکشور توزیع شد.
همچنین طبق قانون یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به حل مشکل وزارت بهداشت در خصوص تجهیز بیمارستان ها، واردات دارو و ارتقای سطح بیماران صعب العلاج اختصاص می یابد.
از این رو نظام مالیات بر ارزش افزوده با پویایی، دقت، نظم و سهولتی که دارد می تواند برای تامین بخشی از منابع مورد نیاز برای ایجاد و توسعه زیرساخت های شهری و به عبارت کلی رونق اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد وتنها با تکیه برمنابع پایدار می توان به نیازهای فزاینده ای که هر روزه ابعاد و زوایایی تازه ای پیدا می کند پاسخ داد.

 

منبع : سازمان امور مالیاتی کشور


٠٩:٤٩ - دوشنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩١    /    تعداد نمایش : ٨٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج